Regionalne Centrum Krwiodawstwa I Krwiolecznictwa w Łodzi
URATUJ ŻYCIE ZOSTAŃ KRWIODAWCĄ
KAŻDA KROPLA NA WAGĘ ŻYCIA
Informacja dla ozdrowieńców

COVID-19 najczęściej zadawane pytania


Jeżeli jesteś ozdrowieńcem – przeszłaś/przeszedłeś zakażenie wirusem COVID-19 - poniżej znajdziesz kilka informacji dotyczących oddawania krwi. Listę pytań i odpowiedzi będziemy aktualizować – jeżeli brakuje Ci informacji, skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez e-mail.

numery telefonu:
  • (42)-61-61-457,
  • (42)-61-61-467
  • (42)-61-61-456

Adres e-mail: rejestracja@krwiodawstwo.pl

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA


Przeszłam/przeszedłem zakażenie wirusem COVID-19. Czy mogę oddać krew?

Tak. Jeżeli posiadasz udokumentowaną historię choroby oraz dwa ujemne wyniki badania pod kątem obecności wirusa COVID-19, możesz przyjść do RCKiK po telefonicznym wyznaczeniu terminu. Zależy nam szczególnie na Twoim osoczu – najpierw pobierzemy od Ciebie próbkę krwi, następnie porozmawiasz z lekarzem i jeżeli nie będzie ku temu przeciwskazań, Twoje osocze zostanie pobrane. Plazmaferezę (to metoda pobierania osocza) wykonujemy jedynie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi – jeżeli chciałbyś/abyś skorzystać z któregoś z Punktów Pobrań na terenie województwa, możesz w nim oddać próbkę krwi i umówić się na wizytę w Łodzi. Aby zarejestrować się na oddanie krwi, będziemy wdzięczni za kontakt telefoniczny (numeru telefonu (42)-61-61-457, (42)-61-61-467 (42)-61-61-456) lub e-mailowo – rejestracja@krwiodawstwo.pl


Jak wygląda procedura oddawania osocza/krwi? Czy różni się w moim przypadku?

Jedyną różnicą jest nasza prośba o wcześniejszy kontakt z RCKiK telefonicznie lub poprzez e-mail. Dalej procedura jest analogiczna do standardowej ścieżki pobierania osocza. Na miejscu w Centrum sprawdzimy Twój ogólny stan zdrowia, poprosimy o rejestrację i dalej skierujemy Cię na badanie krwi. Gdy uzyskamy wyniki dla Twojej próbki, zostaniesz zaproszony/a na rozmowę z lekarzem i dalej, jeżeli lekarz nie wykluczy tej możliwości, będziesz mogła/mógł oddać osocze metodą plazmaferezy.


Jak mogę się zarejestrować?

Możesz to zrobić tylko na miejscu w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jeżeli masz chwilę czasu, możesz skontaktować się z nami wcześniej  (numeru telefonu (42)-61-61-457, (42)-61-61-467 (42)-61-61-45,  e-mail: rejestracja@krwiodawstwo.pl) - to pozwoli nam na wpisanie Cię na wstępną listę, ułatwi i przyśpieszy naszą pracę. Jeżeli zdecydujesz się napisać do nas wiadomość, pamiętaj, by podać w niej swoje imię i nazwisko, numer telefonu, informacje o wynikach badań pod kątem zakażenia wirusem COVID-19, koniecznie z datami ich wykonania. Poinformuj nas także jakie leki przyjmujesz, czy chorujesz bądź jesteś uczulony/a – to bardzo ułatwi nam pracę, dziękujemy!


Jak mogę się przygotować do oddania osocza/krwi?

Przede wszystkim odwiedź nas wyspany/a i wypoczęty/a. Nim przyjdziesz do Centrum zjedz lekkie śniadanie – unikaj tłustych produktów, te mają wpływ na jakość Twojej krwi (ser żółty, orzechy, potrawy smażone). Pij dużo - soku, wody, herbaty. Niekoniecznie kawy. Dwa litry przed oddaniem nawodnią Cię odpowiednio. Ogranicz też liczbę papierosów – to właściwie tyle. Więcej na temat oddawania krwi dowiesz się z naszej strony http://www.krwiodawstwo.pl/26/jak-zostac-krwiodawca


Czy oddawanie krwi/osocza jest dla mnie bezpieczne?

Dbamy o Twoje bezpieczeństwo. Na czas trwania epidemii wprowadziliśmy zestaw procedur, które pozwalają nam zmniejszyć ryzyko potencjalnych zarażeń, między innymi, zmniejszyliśmy liczbę osób w naszym holu, wymagamy dezynfekcji, wykonujemy pomiar temperatury ciała. O aspekt zdrowotny i bezpieczeństwo dbają nasi lekarze – jeżeli istnieje powód dla którego nie powinieneś oddawać krwi, dowiesz się o nim w trakcie badania. Bezpieczeństwo osób w Twoim otoczeniu gwarantują natomiast dwa badania o ujemnym wyniku wykonane pod kątem wirusa COVID-19 – pamiętaj, by ich wyniki zabrać ze sobą do RCKiK!


Nie mieszkam w Łodzi. Czy jako ozdrowieniec mogę oddać krew w innym Punkcie Pobrań?

Najbardziej zależy nam na Twoim osoczu. Jego pobieranie wymaga bardziej specjalistycznej metody, tzw. plazmaferezy, którą możemy wykonać jedynie w Łódzkim Centrum. By jednak nie przyjeżdżać na marne, możesz odwiedzić regionalny Punkt Pobrań i oddać w nim próbkę krwi – jeżeli wszystko będzie z nią w porządku, skontaktujemy się z Tobą i umówimy Cię na wizytę w Łodzi.


Byłam w ciąży – czy mogę oddać krew?

Naturalnie. Jednak w tym przypadku potrzebujemy wykonać dodatkowe badania Twojej próbki krwi, związane z możliwością występowania w niej przeciwciał, które mogą uniemożliwić późniejsze wykorzystania Twojej krwi lub jej składników. Tych badań nie wykonujemy na miejscu. Twoją próbkę wyślemy do Warszawy – dopiero po jej analizie będziemy mogli zaprosić Cię do stacji na oddanie krwi. Ta procedura jest dłuższa i odrobinę bardziej skomplikowana, gwarantuje jednak, że krew zostanie wykorzystana do ratowania życia.


Jestem po transfuzji - czy mogę oddać krew?

Naturalnie. Jednak w tym przypadku potrzebujemy wykonać dodatkowe badania Twojej próbki krwi. Tych badań nie wykonujemy na miejscu. Twoją próbkę wyślemy do Warszawy – dopiero po jej analizie będziemy mogli zaprosić Cię do stacji na oddanie krwi. Ta procedura jest dłuższa i odrobinę bardziej skomplikowana, gwarantuje jednak, że krew zostanie wykorzystana do ratowania życia.


 

Partnerzy:
Wspierają nas:

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi
ul. Franciszkańska 17/25, 91-433 Łódź, tel. Centrala +48 42 61 61 400, tel./fax +48 42 61 61 499, e-mail: sekretariat@krwiodawstwo.pl
KRS: 0000022092, NIP: 7262292906, REGON: 00029483000000
Copyright (c)
Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /var/www/vhosts/krwiodawstwo.pl/httpdocs/stopka.php on line 77
2021 Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi projekt i wykonanie: DAGSON MEDIA studio