Regionalne Centrum Krwiodawstwa I Krwiolecznictwa w Łodzi
URATUJ ŻYCIE ZOSTAŃ KRWIODAWCĄ
KAŻDA KROPLA NA WAGĘ ŻYCIA
Informacja dla ozdrowieńców

COVID-19 najczęściej zadawane pytania


Jeżeli jesteś ozdrowieńcem – przeszłaś/przeszedłeś zakażenie wirusem COVID-19 - poniżej znajdziesz kilka informacji dotyczących oddawania krwi. Listę pytań i odpowiedzi będziemy aktualizować – jeżeli brakuje Ci informacji, skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez e-mail.

numery telefonu:
  • (42)-61-61-457,
  • (42)-61-61-467
  • (42)-61-61-456

Adres e-mail: rejestracja@krwiodawstwo.pl

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA


Przeszłam/przeszedłem zakażenie wirusem COVID-19. Czy mogę oddać krew?

Tak. Jeżeli posiadasz udokumentowaną historię choroby oraz dwa ujemne wyniki badania pod kątem obecności wirusa COVID-19, możesz przyjść do RCKiK po telefonicznym wyznaczeniu terminu. Zależy nam szczególnie na Twoim osoczu – najpierw pobierzemy od Ciebie próbkę krwi, następnie porozmawiasz z lekarzem i jeżeli nie będzie ku temu przeciwskazań, Twoje osocze zostanie pobrane. Plazmaferezę (to metoda pobierania osocza) wykonujemy jedynie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi – jeżeli chciałbyś/abyś skorzystać z któregoś z Punktów Pobrań na terenie województwa, możesz w nim oddać próbkę krwi i umówić się na wizytę w Łodzi. Aby zarejestrować się na oddanie krwi, będziemy wdzięczni za kontakt telefoniczny (numeru telefonu (42)-61-61-457, (42)-61-61-467 (42)-61-61-456) lub e-mailowo – rejestracja@krwiodawstwo.pl


Jak wygląda procedura oddawania osocza/krwi? Czy różni się w moim przypadku?

Jedyną różnicą jest nasza prośba o wcześniejszy kontakt z RCKiK telefonicznie lub poprzez e-mail. Dalej procedura jest analogiczna do standardowej ścieżki pobierania osocza. Na miejscu w Centrum sprawdzimy Twój ogólny stan zdrowia, poprosimy o rejestrację i dalej skierujemy Cię na badanie krwi. Gdy uzyskamy wyniki dla Twojej próbki, zostaniesz zaproszony/a na rozmowę z lekarzem i dalej, jeżeli lekarz nie wykluczy tej możliwości, będziesz mogła/mógł oddać osocze metodą plazmaferezy.


Jak mogę się zarejestrować?

Możesz to zrobić tylko na miejscu w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jeżeli masz chwilę czasu, możesz skontaktować się z nami wcześniej  (numeru telefonu (42)-61-61-457, (42)-61-61-467 (42)-61-61-45,  e-mail: rejestracja@krwiodawstwo.pl) - to pozwoli nam na wpisanie Cię na wstępną listę, ułatwi i przyśpieszy naszą pracę. Jeżeli zdecydujesz się napisać do nas wiadomość, pamiętaj, by podać w niej swoje imię i nazwisko, numer telefonu, informacje o wynikach badań pod kątem zakażenia wirusem COVID-19, koniecznie z datami ich wykonania. Poinformuj nas także jakie leki przyjmujesz, czy chorujesz bądź jesteś uczulony/a – to bardzo ułatwi nam pracę, dziękujemy!


Jak mogę się przygotować do oddania osocza/krwi?

Przede wszystkim odwiedź nas wyspany/a i wypoczęty/a. Nim przyjdziesz do Centrum zjedz lekkie śniadanie – unikaj tłustych produktów, te mają wpływ na jakość Twojej krwi (ser żółty, orzechy, potrawy smażone). Pij dużo - soku, wody, herbaty. Niekoniecznie kawy. Dwa litry przed oddaniem nawodnią Cię odpowiednio. Ogranicz też liczbę papierosów – to właściwie tyle. Więcej na temat oddawania krwi dowiesz się z naszej strony http://www.krwiodawstwo.pl/26/jak-zostac-krwiodawca


Czy oddawanie krwi/osocza jest dla mnie bezpieczne?

Dbamy o Twoje bezpieczeństwo. Na czas trwania epidemii wprowadziliśmy zestaw procedur, które pozwalają nam zmniejszyć ryzyko potencjalnych zarażeń, między innymi, zmniejszyliśmy liczbę osób w naszym holu, wymagamy dezynfekcji, wykonujemy pomiar temperatury ciała. O aspekt zdrowotny i bezpieczeństwo dbają nasi lekarze – jeżeli istnieje powód dla którego nie powinieneś oddawać krwi, dowiesz się o nim w trakcie badania. Bezpieczeństwo osób w Twoim otoczeniu gwarantują natomiast dwa badania o ujemnym wyniku wykonane pod kątem wirusa COVID-19 – pamiętaj, by ich wyniki zabrać ze sobą do RCKiK!


Nie mieszkam w Łodzi. Czy jako ozdrowieniec mogę oddać krew w innym Punkcie Pobrań?

Najbardziej zależy nam na Twoim osoczu. Jego pobieranie wymaga bardziej specjalistycznej metody, tzw. plazmaferezy, którą możemy wykonać jedynie w Łódzkim Centrum. By jednak nie przyjeżdżać na marne, możesz odwiedzić regionalny Punkt Pobrań i oddać w nim próbkę krwi – jeżeli wszystko będzie z nią w porządku, skontaktujemy się z Tobą i umówimy Cię na wizytę w Łodzi.


Byłam w ciąży – czy mogę oddać krew?

Naturalnie. Jednak w tym przypadku potrzebujemy wykonać dodatkowe badania Twojej próbki krwi, związane z możliwością występowania w niej przeciwciał, które mogą uniemożliwić późniejsze wykorzystania Twojej krwi lub jej składników. Tych badań nie wykonujemy na miejscu. Twoją próbkę wyślemy do Warszawy – dopiero po jej analizie będziemy mogli zaprosić Cię do stacji na oddanie krwi. Ta procedura jest dłuższa i odrobinę bardziej skomplikowana, gwarantuje jednak, że krew zostanie wykorzystana do ratowania życia.


Jestem po transfuzji - czy mogę oddać krew?

Naturalnie. Jednak w tym przypadku potrzebujemy wykonać dodatkowe badania Twojej próbki krwi. Tych badań nie wykonujemy na miejscu. Twoją próbkę wyślemy do Warszawy – dopiero po jej analizie będziemy mogli zaprosić Cię do stacji na oddanie krwi. Ta procedura jest dłuższa i odrobinę bardziej skomplikowana, gwarantuje jednak, że krew zostanie wykorzystana do ratowania życia.


 

Partnerzy:
Wspierają nas:

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi
ul. Franciszkańska 17/25, 91-433 Łódź, tel. Centrala +48 42 61 61 400, tel./fax +48 42 61 61 499, e-mail: sekretariat@krwiodawstwo.pl
KRS: 0000022092, NIP: 7262292906, REGON: 00029483000000
Copyright (c) 2020 Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi projekt i wykonanie: DAGSON MEDIA studio