KAŻDA KROPLA NA WAGĘ ŻYCIA
Regionalne Centrum Krwiodawstwa I Krwiolecznictwa w Łodzi
URATUJ ŻYCIE ZOSTAŃ KRWIODAWCĄ
Co to są krwinki płytkowe

Płytki krwi są małymi krwinkami obecnymi we krwi każdego człowieka. Są one potrzebne do prawidłowego krzepnięcia krwi.
Chorzy którzy nie mają wystarczającej ilości płytek krwi są narażeni na krwotok nawet z niewielkich ran, na nadmierne krwawienie podczas operacji lub na groźne dla życia krwotoki mózgowe.

Kto wymaga transfuzji płytek?
Są to chorzy, także dzieci poddawani  masywnej chemio i radioterapii z powodu nowotworów złośliwych i chorób krwi np białaczki. U tych ludzi terapia uszkadza komórki szpiku kostnego, które tworzą płytki krwi.
Transfuzje płytek są również potrzebne ludziom operowanym z powodu chorób serca w krążeniu pozaustrojowym i w przebiegu intensywnej terapii po wypadkach komunikacyjnych w urazach wielonarządowych.

W jakich godzinach można oddać krwinki płytkowe w RCKiK?

pn., śr., pt. - 8:00-12:00

wt., czw.- 8:00-13:00


W jaki sposób otrzymuje się płytki do transfuzji ?
W procesie zwanym aferezą krwiodawca jest połączony przez wkłucie do żyły ze specjalnym aparatem zwanym separatorem komórkowym, który potrafi z przepływającej krwi wyodrębnić i zgromadzić same płytki krwi. Krwinki czerwone są podczas procedury oddawane dawcy z powrotem. Podczas procedury jest pobierana również niewielka ilość osocza, która jest potrzebna do zapewnienia płytkom warunków przeżycia.
Zabieg trwa godzinę, półtorej , aparat jest najwyższej, najnowocześniejszej technologii obsługiwany przez przeszkolony personel, a wszelkie potrzebne materiały są jednorazowego użytku.


Czy oddawanie płytek metodą aferezy jest bezpieczne dla dawcy ?
Oczywiście tak, każdy dawca przed oddaniem płytek ma sprawdzony ich poziom w swoim organizmie (norma 150-400 tys) zanim zostanie zakwalifikowany do oddania płytek. Organizm zdrowego człowieka w ciągu jednego dwóch dni normalizuje poziom płytek do poziomu sprzed zabiegu.
Nie ma możliwości zakażenia, gdyż wszelki medyczny sprzęt używany do zabiegu jest jednorazowy i po użyciu po każdym dawcy niszczony.


Kto może być dawcą płytek ?
Jeśli jesteś dawcą krwi pełnej, masz skończone 18, nie przekroczyłeś 60 roku życia, ważysz co najmniej 50 kg możesz prawdopodobnie być dawcą płytek.
Musimy jednak mieć pewność, że posiadasz wystarczająco dużo płytek, aby być ich dawcą dlatego dobrze jest, abyś przed oddaniem płytek chociaż raz oddał pełną krew .

Po oddaniu płytek

  • krew pełną można oddać po 28 dniach ( 4tyg.)
  • osocze po 28 dniach ( 4tyg.)
  • płytki po 28 dniach (4tyg.)
Partnerzy:
Wspierają nas:

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi
ul. Franciszkańska 17/25, 91-433 Łódź, tel. Centrala +48 42 61 61 400, tel./fax +48 42 61 61 499, e-mail: sekretariat@krwiodawstwo.pl
KRS: 0000022092, NIP: 7262292906, REGON: 00029483000000
Copyright (c) 2019 Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi projekt i wykonanie: DAGSON MEDIA studio