Ochrona osób zgłaszających naruszenia prawa
na podstawie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937
z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii
1. Zgłoszeń naruszenia prawa można dokonywać:
1) elektronicznie za pośrednictwem adresu e-mail: naruszenia.prawa@krwiodawstwo.pl
2) pisemnie, drogą pocztową lub bezpośrednio do Pełnomocnika, w zaklejonej kopercie opatrzonej dopiskiem „zgłoszenie – poufne” na adres Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi;
3) telefonicznie do Pełnomocnika pod numer telefonu 665-520-800;
4) osobiście do Pełnomocnika:
Pana Sebastiana Pędziwiatra Kierownika Działu Organizacyjno – Pracowniczego .
5) Zgłoszenia dokonujemy imiennie ( zgłoszenia anonimowe nie będą rozpatrywane ).
6) W przypadku gdy zgłoszenie dotyczy bezpośrednio lub pośrednio osoby Pełnomocnika, zgłoszenia należy dokonać bezpośrednio do Dyrektora.
2. Zgłaszającym może być: pracownik instytucji, były pracownik instytucji, kandydat do pracy w instytucji, który informacje o naruszeniu prawa powziął podczas procesu rekrutacji do pracy, osoba fizyczna współpracująca z instytucją w oparciu o umowę cywilnoprawną, przedsiębiorca współpracujący z instytucją w oparciu o umowę cywilnoprawną, osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy instytucji, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej, stażysta, wolontariusz.
3. Zgłoszenie powinno zawierać co najmniej: opis naruszenia prawa, okoliczności uprawdopodabniające wystąpienie naruszenia; wskazanie osób mogących mieć związek z naruszeniem; wskazanie preferowanego sposobu kontaktu zwrotnego.
4. Zgłaszający pomocniczo może skorzystać z wzoru zgłoszenia.
5. Naruszeniem prawa jest działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście lub ominięcie przepisów prawa odnoszącego się do działalności Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi, w szczególności w zakresie: zamówień publicznych, interesów finansowych Unii Europejskiej, ochrony prywatności i danych osobowych, bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych, zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu, ochrony środowiska oraz ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego, zdrowia publicznego.
6. Zgłaszanie nieprawdziwych informacji podlega sankcjom karnym określonym w Ustawie.
7. Inne kanały zgłoszeń naruszeń prawa:
zgłoszenie zewnętrzne – przekazanie informacji o naruszeniu prawa organowi publicznemu lub
organowi centralnemu,
ujawnienie publiczne – podanie informacji o naruszeniu prawa do publicznej wiadomości.
Szczegółowe zasady ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa oraz tryb przyjmowania zgłoszeń naruszeń w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi reguluje Zarządzenie nr 17 z dnia 11 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu dokonywania zgłoszeń w zakresie naruszeń prawa w RCKiK w Łodzi oraz powołania Pełnomocnika ds. przyjmowania zgłoszeń i podejmowania działań następczych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.